Tuz Gölü'nden tuz nasıl elde edilir ?

Konu 'Fen Bilgisi 4. Sınıf' bölümünde lost_92_09 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. lost_92_09

  lost_92_09 Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  denizden tuz elde edilebilir mi :confused:
 2. lost_92_09

  lost_92_09 Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  fen dersi

  tuz gölünden tuz van gölünden soda nasıl elde edilir :confused:
 3. ümitt

  ümitt Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  108
  Ödül Puanları:
  0
  Van Gölü'nden soda nasıl elde edilir:

  Van gölü suyu soda bakımından oldukça zengindir. Van gölü suyu fabrikalarda ısıtmaya dayanan kimyasal işlemlerden geçirilerek soda ayırtılır ve sodada elde edilir.


  Tuz Gölü'nden tuz nasıl elde edilir:

  Tuz gölünün suyu çekildikten sonra kalan tuz araçlara yüklenerek rafinerlere götürüp orada işlenip paketlenir.
  Eğer kış ayı kurak geçip tuz gölünde su birikmediyse tuz gölünün belirli bölgesinde setler oluşturulup içerisine su salınır ve daha sonra suyun buharlaşması beklenir ve buharlaşma sona erdikden sonra kalan tuz rafinerlerde işlenerek paketlenir.
  lost_92_09 bunu beğendi.
 4. lost_92_09

  lost_92_09 Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  çoook teşekkürler çok işime yaradı
 5. ümitt

  ümitt Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  108
  Ödül Puanları:
  0
  Denizden Tuz Nasıl Elde Elde Edilir?​

  Toprağa çöken su, farklı kayaç ve toprak tabakalarına karışarak belli maddeleri çözer. Özellikle tuz ve kireci beraberinde götürür. İyice biriken yağmur suyu akarsu yataklarına, derelere, ırmaklara ve en sonunda da denizlere akar. Yağmur suyu ırmakta aktığı zaman taşların ve kayaların üzerinden geçer ya da nehir yatağına gömülür.
  Yanardağ faktörü Suyun bu yolculuğu sırasında nehrin tabanı, sodyum (tuz), kalsiyum veya alüminyumdan arınır ve bunlar tıpkı yürüyen bantta taşınır gibi denize akar. Ama denizdeki tuzdan, nehirler dışında yanardağlar da sorumludur. Büyük okyanus diplerinden fışkırın sıvı lavlar deniz suyuyla reaksiyona girer ve tuzlar çözülür.
  Denizin üzerine yansıyan güçlü güneş ışını yüzünden önemli ölçüde su buharlaşmakta. Fakat sadece tatlı su buharlaşır ve gaz halinde göğe yükselerek bulutları oluşturur. Bulutlar iyice ağırlaştığı zaman minik damlacıklar, yağmur olarak yere düşer ve yeniden ırmaklara akar.
  Ne kadar tuz var? Dibe çöken tuz, kumla örtülür ve deniz canlılarına besin kaynağı oluşturur. Ancak deniz diplerine, yoğun tuz içerikli suyla birlikte tortul malzemesi de çöker. Deniz suyundaki ortalama tuz oranı %3,5’tur. Bir litre deniz suyu buharlaştırıldığında, yaklaşık olarak 35g çözülmüş mineral tuzlar elde edilir. Bunun büyük bir kısmı ise bildik yemeklik tuzdur ve aşağı yukarı üç yemek kaşığına eşittir.

  150 metre tuz tabakası Tüm okyanuslardaki toplam tuz oranı o kadar çoktur ki dünyadaki karalar üzerinde 150 m kalınlığında tuz tabakası meydana getirebilir. Tuz oranı buharlaşmanın yoğun olduğu denizlerde daha fazladır. En tuzlu denizler En tuzlu denizler, çölle çevrili olan ve yüksek sıcaklıklar yüzünden durmadan buharlaşanlardır. Örneğin **ü Deniz (Lut Gölü) ve Kızıldeniz gibi. Kızıldeniz’in bir litrelik suyundan 41g tuz elde etmek mümkün. Yoğun tuz oranı nedeniyle **ü Deniz’in özel bir taşıyıcı etkisi vardır, suyun üzerine yattığınızda neredeyse hiç batmıyorsunuz. Kaya tuzları Denizler kuruduklarında tuz kristalleşir, tuz denizleri ve kupkuru tuz çölleri oluşur. Ve bu tuz birikimlerinden de milyonlarca yıl içinde kilometre kalınlığında kayalar büyür. Kaya tuz dediğimiz tuz işte bu tür tuz kayalarından elde edilir. Deniz tuzu elde etmek için deniz bilinçli olarak kurutulur. Bu amaçta deniz kıyısında oluşturulan küçük yapay havuzlardaki su buharlaştığında geriye tuz kalır. Kuruduğu zamansa toplanmaya hazırdır.
  Tuz, denizlerden veya kaya tuzu halinde topraktan elde edilir. Denizlerin tuzu dökülen nehirlerin miktarlarına göre değişir. Deniz suyundan tuz elde etmek için sahilde istenildiği zaman birbirine birleştirilebilen geniş ve derinlikleri az havuzlar kurulmaktadır. Buralarda deniz suyu, güneş ışığında buharlaşmaya bırakılmaktadır. Güneş ışığına bırakılan deniz suyunda sırasıyla CaCO3,MgCO3 ve CaSO4 gibi zor çözünen bileşikler çökerler. Daha sonra ana çözelti başka bir havuza alınır ve orada suyun yoğunluğu 30 bome getirilinceye kadar buharlaştırılır. Bu tuzun %80-85’i kristalleşir. Ayrıca su çekici K ve Mg tuzlarının çökelmesini önlemek amacıyla su adha fazla havuzda bekletilmeyerek denize bırakılır. Çöken tuz bir kenara alınarak yağmur suyuna tabi tutularak Mg ve K tuzlarından nispeten temizlenmiş olur. Bu şekilde yaklaşık %95 NaCl ihtiva eden tuz elde edilmiş olur. Bu tuz daha sonra yeniden billurlaştırılmak üzere diğer tuzlardan biraz daha arındırılır.

  Yardım edebildiysem bir teşekkürü çok görme lütfen...
  lost_92_09 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş