Korku Sebebiyle Adam Öldürme (Meşru Müdafaa)

Konu 'Hukuksal' bölümünde bergen_mutluay tarafından paylaşıldı.

 1. bergen_mutluay

  bergen_mutluay Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  69
  Beğenileri:
  37
  Ödül Puanları:
  19
  Yer:
  Ankara

  Korku Sebebiyle Adam Öldürme


  Meşru müdafa nedeniyle adam öldürme meşru müdafa korkuyla adam öldürmenin cezası

  - Türk Ceza Kanunu 461.maddesinin 2.bendinde içinde insan oturan ev bina ve benzeri yerlere belirli şekilde yapılan saldırılara karşı başvurulan yasal savunma hali düzenlenmiştir. Düzenlemenin yasal savunmanın özel bir hali olduğu konusunda doktrin ve uygulamada görüş birliği bulunmaktadır.

  - Saldırı; bir şahsın “evine” veya “içinde adam oturur sair her türlü bina ve müştemilatına” yönelik ve “merdiven kurup çıkmak” “duvar delmek”“kapıyı kırmak” “ateş koymak” şeklinde olmalıdır. Ancak bu deyimler sınırlı olmayıp örnekleyici nitelikte olduğu unutulmamalıdır.


  - Bu fiillerin gece vakti yapılması gerekir ; ancak gündüz saldırı yapılıyorsa ev bina veya benzeri yerlerin “ ücra bir mahalde bulunma”sı gerekir. - Yapılan saldırı nedeniyle ev bina veya benzeri yerlerde oturanlarda kendi güvenlikleri açısından makul bir endişeye ve ciddi bir korkuya kapılmış olmaları ve saldırının da böyle bir etki meydana getirmeğe elverişli olması gerekmektedir. - Fail saldırının yarattığı endişe ve ciddi korkunun etkisi altında savunma olarak adam öldürme veya müessir fiili suçunu işlemiş olması gerekir

  - TCK 461. madde 2.bent açısından sınırın aşılmasından söz edilebilmesi için aynı bentte yer alan yer ve zaman koşulunun gerçekleşmemesi veya saldırıyı defetmek için kullanılan araç ve bunların kullanılış biçiminde ifrada gidilmesi gerekir.

  - Sınırın aşılması durumunda faile verilecek ceza “asıl fiile mürettep ceza ağır hapse tahvil olunmak üzere üçte birden yarıya indirilir

Sayfayı Paylaş