Karışımları ayırma yöntemleri

Konu 'Kimya 9. Sınıf' bölümünde nur ayşe tarafından paylaşıldı.

 1. nur ayşe

  nur ayşe Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  1.Damıtma
  2.Dinlendirme
  3.Süzme
  4.Yüzdürme
  5.Eleme
  6.Buharlaştırma
  7.Kristallendirme
  8.Mıknatıslanma ile ayırma
  9.Elektriklenme ile ayırma
  10.Yoğunluk farkı ile ayırma (Ayırma hunisi ile ayırma)  1-DAMITMA
  Sıvıların oluşturduğu homojen karışımları ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde sıvıların kaynama sıcaklıkları farkından yararlanılır. Örneğin alkol-su karışımı ısıtıldığında 78oC’de kaynayan alkol önce buharlaşırken, 100oC’de kaynayan su sonra buharlaşır. Oluşan buharlar soğutulduğunda alkol ve su, sıvı olarak tekrar elde edilir.
  2-DİNLENDİRME
  Bazı karışımlar bir süre bekletilince, yoğunluğu büyük olan madde kabın dibine çöker. Kan, ayran vb. karışımlar, dinlendirme yöntemiyle ayrılabilir.
  3.SÜZME
  Katı ve sıvıdan oluşan heterojen karışımları (süspansiyon) ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Kum-su,demir tozu-su ,haşlanmış makarna-su, vb. karışımları süzme yoluyla ayırabiliriz. Ayrıca çay yapraklarının süzgeçle çayın deminden ayrılması da bu yönteme örnek olarak verilebilir.
  4-YÜZDÜRME
  Yoğunlukları farklı olan katı karışımlarını ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin; talaş ve kum karışımını birbirinden ayırmak için, bu karışıma önce su eklenir. Yoğunluğu küçük olan talaş su üzerinde yüzerken, kum dibe çöker.
  5-ELEME
  Büyüklükleri farklı olan katı karışımları ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Nohut-mercimek, kum-çakıl vb. karışımlar, eleme yöntemiyle ayrılabilir.
  6-BUHARLAŞTIRMA
  Katı-sıvı homojen karışımları ayırmak için, karışım ısıtılır. Karışımdaki sıvı buharlaşırken geriye katı madde kalır. Tuzlu su, şekerli su vb. karışımlar bu yöntemle ayrılabilir.
  7-KRİSTALLENDİRME
  Sıcak soda-su karışımı soğutulduğunda karışımdaki soda, katı kristaller halinde karışımdan ayrılır.
  8-MIKNATISLANMA İLE AYIRMA
  Mıknatıs; demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri çeker. Bu özellikten yararlanarak; demir tozu-kum, demir tozu-kükürt tozu, demir tozu-şeker vb. karışımları ayırabiliriz.
  9-ELEKTRİKLENME İLE AYIRMA
  Plastik tarak gibi bir cismi yünlü kumaşa sürttüğümüzde elektriklendiğini öğrenmiştik. Bu özellikten yararlanarak tuz-karabiber karışımını ayırabiliriz. Yünlü kumaşa sürterek elektriklediğimiz tarağı bu karışıma yaklaştırdığımızda tarak karabiber tozlarını çekerken geride tuz kalır.
  10-YOĞUNLUK FARKI İLE AYIRMA
  Sıvıların oluşturduğu heterojen karışımları (emülsiyon) ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin; zeytinyağı-su, civa-su, mazot-su, benzin-su vb. karışımlar, ayırma hunisi kullanılarak ayrılabilir. Yoğunluğu büyük olan sıvı altta toplanırken, yoğunluğu küçük olan sıvı üstte toplanır.
  koray bolat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş