Grafik Tasarım Nedir?

Konu 'Grafik ve 3D Tasarım' bölümünde Moderatör Gizem tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gizem

  Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Eylül 2012
  Mesajlar:
  638
  Beğenileri:
  356
  Ödül Puanları:
  63


  Latince Designare kelimesinden türetilen Design kelimesi, Türkçe’ de bir şeye işaret etmek gibi bir anlama sahiptir. Aslında etimolojik bağlamda düşünüldüğünde bir şeyin işaret edilebilmesi için uzakta olması gereklidir. Piktoral bağlamda design sayısının birden fazla olan alan içerisinde, sadece tek bir şeyi işaret edebilmektedir.Tasarım kelimesi, kelime anlamı ile işaretleme, iz bırakma, not eme, damga vurma, altını çizme, özgünlük, bir ve tek olma, belirgin hale getirme, ayrıştırma gibi eylemler ile belirtilmektedir. Grafik tasarım nedir sorusuna en kısa ve sade cevap, resmin stilize edilmiş olan şeklidir demek yanlış bir tanım olmayacaktır. Dolayısıyla desen konusunda bilgi sahibi olunması gereklidir.

  Grafik tasarımı ile uğraşan kişilerin grafik sanatları hakkında bilgi sahibi olması yani grafik sanatçısı olması çok önemlidir. Bir tasarım ortaya çıkarabilmek için bir tek bilgisayar sistemlerinin iyi kullanımı yeterli bir ölçü değildir. Bu yüzden grafik tasarımcısının desen gücünü, renkler hakkındaki bilgi dağarcığını ve yeni bir şeyler yaratabilen hayal gücünü bilgisayar üzerindeki becerileri ile birleştirmesi gereklidir.

  Bir elmayı stilize edilebilmesi için, onu stilize edecek kişinin elmanın orijinal biçimi hakkında bilgisinin olması gereklidir. Yani öncelikle kişi elmanın kendi biçimini resmedebilmeli ki o elmanın soyut bir hale getirilmiş şeklini oluşturabilsin. Genel olarak şirket kimliği ile yola çıkılan tasarımda logotype ortaya çıkartılarak devam eder.

  Bir sonraki aşamada ise her alanda ve bölgede kullanımı ile akılda kalıcı olması sağlanır. Daha sonrasında ise bu logo kullanılarak antetli kağıt, zarf, kalem, kartvizit gibi pek çok firma araçlarının diğer parçaları ile bütün bir hale getirilmektedir. Birçok reklam yöntemi kullanılarak tanıtımı sağlanır. Bu reklam teknikleri arasında el ilanı, afiş tasarımları, broşürler ve görsel yayın organları gibi pek çok teknikten yardım alınabilir.
 2. Moderatör Bünyamin

  Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

  Katılım:
  9 Ocak 2012
  Mesajlar:
  522
  Beğenileri:
  366
  Ödül Puanları:
  63
  Pazartesi sınavımız var Grafikten:)
 3. alemci_baba_42

  alemci_baba_42 Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  16
  Grafik sınavlarım bitti çok şükür ama 2 haftaya tekrar başlayacak :)

Sayfayı Paylaş