Gerund and Infinitive

Konu 'İngilizce 12. Sınıf' bölümünde h4nd3 tarafından paylaşıldı.

 1. h4nd3

  h4nd3 Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2013
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bu konuda daha çok şunları yapamıyorum:
  INFINITIVE
  to invite
  to be invite

  to have invited
  to have been invited
  GERUND
  inviting
  being invited

  having invited
  having been invited

  bunların hepsini birbirine karıştırıyorum. Mesela şöyle bir soruda ne yapacağımı bilmiyorum:

  Why did you attend that meeting without .......?
  A)inviting B)having invited C) to invite D)being invited E)to be invited

  Soruyu nasıl düşünüp nasıl ele alacağımı tam olarak bilemiyorum. Bu konuyu iyi bilen birinin yardımlarına ihtiyacım var.
 2. White_Pearl

  White_Pearl Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2011
  Mesajlar:
  89
  Beğenileri:
  65
  Ödül Puanları:
  19
  Çoğu kişi alakası olmadığını düşünür ama bence Türkçeyi iyi bilmek lazım bu durumda. Kendi dilini iyi bileceksin ki, kurallarını, sözcük türlerini, dilbilgisini yani kısaca.. yabancı dilleri de iyi yapabilesin.

  Mesela benim karşıma böyle bir soru çıksa ilk yapacağım şey çeviri yapmak olur, hani bundan zor bir cümle dahi gelmiş olsa insan bazı kelimelerden de olsa kendince anlam çıkarabiliyor..

  Bu cümleyi çevirelim. Without'u yok sayarsak "(O) toplantıya neden katıldın?" anlamını çıkarıyoruz, Davet edilmeden, davet edilmediğin halde anlamlarını veren seçeneği ararız sonra.. Ki edilgen anlamı d ve e şıklarında var, with ya da without'la "to verb" yapısı kullanmadığımıza göre cevap c çıkıyor..

  Ama tabii Albert Dark'a katılıyorum işin ucunda "hangi sözcük neden gerund ya da infinitive alır?" mantığı olmadığından tek çıkar yol kelimeleri gerund ya da infinitive alışına göre ezberlemek..
  h4nd3 bunu beğendi.
 3. h4nd3

  h4nd3 Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2013
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap D ymis. Her ikinizede tesekkur ederim . Haklisiniz gerund ve infinitive alan fiilleri ezbere bilmek hatta turkceyi de iyi bilmekten geciyor elbette. Ama sorun orada degil. Benim sorunum en basta yazmis oldugum seyler: gerund= -inviting -being inviting -having inviting -having been inviting infinitive = -to invite -to be invite -to have invited -to have been invited sorun sadece bunlarda. Bunlar olunca soruda tikanip kaliyorum.

Sayfayı Paylaş