en kolay okuma yazma nasıl öğretilir

Konu 'Türkçe 4. Sınıf' bölümünde samsungapps tarafından paylaşıldı.

 1. samsungapps

  samsungapps Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2015
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  7

  en kolay okuma yazma nasıl öğretilir
 2. samsungapps

  samsungapps Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2015
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  7
  Kimse bana yardımcı olmuyor
 3. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  541
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana
  Eğitim ve öğretim döneminin ilk ve en temel öğretisi okuma yazmadır. Okul hayatına yeni başlayan çocuklara okuma yazma öğretmek sabır ve tecrübe gerektirir. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  • Öğrencilerin kalem tutma becerisi kazanması gerekir. Bu beceriyi kazandırmak için hemen harf öğretmeye başlamak yerine boyama ve çizme alıştırmaları yapabilirsiniz. Unutmayın, onlar henüz çok küçük ve parmak kaslarının olgunlaşmaya ihtiyacı var.
  • Kalem tutma ve çizme alıştırmalarında yol kat ettikten sonra birinci grup harflerin öğretimine geçebilirsiniz. Bu harfler "e","l","a" ve "t" harfleridir. Bu harfleri aynı anda öğretmek mümkün olmayacaktır. Her bir harfi birer haftaya yaymak daha doğrudur. Harf öğretimine geçtikten sonra arada sırada boyama ve çizme alıştırmalarına devam etmenizde fayda var. Bu sayede öğrencilerinizin sıkılmasını önlemiş olursunuz.
  • Sırada ikinci grup harflerin öğretimi var. Bu harfler "i","n","o","r","m" dir. Bu grubu da anlatırken haftalara bölerseniz daha verimli olur.
  • Üçüncü grup harfler "u","k","ı","y","s","d" dir. Bu gruptaki harfleri öğretirken sınıfınızın durumuna göre haftada iki harf de öğretebilirsiniz. Ayrıca bu grupta çabuk öğrenenler ile geç öğrenenler arasında da dengeyi sağlamalısınız.
  • Dördüncü grup sesleri ise "ö", ''b", "ş", "ü", "ç", "z" dir. Bu grupta da sınıfınızın seviyesine göre haftada üç harf öğretebilirsiniz.
  • Şu ana kadar yirmi bir harf öğrettiniz ve büyük kısmı atlattınız. Kalan sekiz harf algılanması, telaffuzu ve yazılması zor harflerdir. Ancak öğrencileriniz bu seviyeye geldiyse onlar da siz de zorlanmazsınız.
  • Beşinci grup harfler "g","c""p","h" ve altıncı grup "ğ","v","f", ''j" dir.
  Vereceğiniz ödevler sayesinde öğrencilerinizin öğrendiklerini tekrar etmelerini ve hafızalarında yer edinmelerini sağlayabilirsiniz.

  Ayrıca video'lu dersler de mevcut bunlar dan da yararlanabilirsiniz.

  kaynak: nasilkolay.com
  samsungapps bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş