Diyete Dair

Konu 'Beslenme' bölümünde Desert Rain.* tarafından paylaşıldı.

 1. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0

  Diyet Nedir , Ne Değildir?


  Diyet yaparken karşılaştığımız sorunlardan biri de neyi, ne kadar yiyeceğimizdir. Günlük almamız gereken kalori ve yağ miktarından, karnımız açlıktan kazındığında ne yiyeceğimize ya da kalsiyum ihtiyacımızın mutlaka sütten mi alınacağına kadar pek çok
  soru aklımızı kurcalar. İşte diyetle ilgili en çok sorulan 19 sorunun yanıtını diyetisyenler veriyor:
  1. Yumurta kolesterol açısından kötü mü ?

  Ölçülü olduğunuz sürece hayır. Yumurta vücudunuz için gerekli olan protein, K vit*****, riboflavin ve selenyumu sağlamak için mükemmel bir kaynaktır. Yapılan araştırmalar, yumurta sarısının 213 mg. kolestrol içeriyor olmasına karşın, haftada 2 adet yumurta yemenin kandaki kolesterol düzeyi üzerinde hiçbir olumsuz etkide bulunmadığını gösteriyor.


  2. Günde kaç kalori almalıyım ?

  Öncelikle, dengeli bir beslenme programı uygulayarak vücudunuzdaki her yarım kilo için 10 kalori almalısınız, buna ek olarak da, günlük aktivite durumunuza göre, 400-700 kalori daha eklemelisiniz. Sözgelimi 65 kiloda aktif bir kadının günlük alması gerekli kalori miktarı 2000 civarındadır ve bu kişinin haftada bir kilo vermek istediğinde, günlük kalori miktarından 500 kalori daha az beslenmesi yeterlidir. Ama siz daha kalıcı çözümler istiyorsanız diyetiniz boyunca günlük kalori miktarından 250 kalori indirin ve 250 kaloriyi yaktıracak kadar da egzersiz yapın.


  3. Kilo vermek isterken günlük almam gereken ortalama yağ miktarı ne kadardır?

  Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günlük aldığınız kalori miktarının yüzde 15i, diyet yapıyor olun veya olmayın her iki halde de yağlardan sağlanıyor. Bu miktar; kalp krizi, obezite ve diyabet riskini en aza indirmek için yeterlidir. Sözgelimi 1500 kalorilik bir diyet yapıyorsanız alabileceğiniz yağ miktarı 50 gramla sınırlıdır.


  4. Karbonhidrat niçin egzersiz için de büyük önem taşır ?

  Vücudumuzda glikojen olarak depolanan karbonhidratlar kas gücünü artırmada son derece önemli rol oynarlar. Ayrıca aşırı olmamak kaydıyla vücudumuzda depoladığımız yağlar da aynı etkiyi gösterir. Kas gelişiminde önemli rol oynayan glikojeni vücudumuza tedarik edebilmek için egzersiz çalışmalarınız sonrası karbonhidrat içeren yiyeceklerden yemelisiniz. Mesela 90 dakikalık bir egzersiz sonrası fırınlanmış patates, bir porsiyon meyve veya kepekli krakerler iyi birer seçimdir.


  5. Kahvede bulunan kafein kemiklerimi zayıflatır mı ?

  Hayır. Gerçekten çok aşırı miktarlarda kahve içmiyorsanız böyle bir durum söz konusu değildir. Gene de kafeinin kemikleriniz üzerindeki zararlı etkilerinden endişe duyuyorsanız kahvenizi sütle içmeyi deneyin.


  6. Eğer yüksek tansiyon problemim yoksa tuza dikkat etmeme gerek var mı ?

  Tuz şeker ve un üç zararlı beyazdır. Kullnacağınız tuz hep az olmalıdır.


  7. Besleyici değerleri bakımından vücudum için en yararlı 5 sebze hangisidir ?

  İster koyu yeşil olsun isterse kırmızı, isterse portakal rengi, sarı veya mor, bütün sebzeler harika besleyicilerdir ve vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirirler. Her birinin ayrı yararları olmakla birlikte, düzenli olarak alındıklarında vücudumuz için en yararlı sebzeler şunlardır: Ispanak (iyi bir folik asit kaynağı, kansere karşı koruyucu etkisi var, A vit***** ve kalsiyum içeriyor.), havuç (mükemmel bir A vit***** kaynağı), tatlı patates (A ve C vitaminleri içeriyor.), brokoli (A ve C vitaminleri ve folik asit içeriyor.) ve sarımsak (kansere karşı etkili pitokimyasallar içeriyor.)


  8. Hangi yiyecekler kolesterolü düşürür ?

  Lif bakımından zengin sebzeler, sözgelimi yulaf, fasulye, soyalı besinler… Bunlar kandaki kolesterol miktarını dengeleyici özelliğe sahiptirler. Kolesterolünüz yük****e özellikle az yağ içeren bir diyet yapmalısınız. Aldığınız yağ miktarını azaltmak için meyve ve sebze ağırlıklı öğünler yemelisiniz ve kırmızı eti azaltmalısınız. Ayrıca süt, yoğurt gibi süt ürünlerinde de yağsız olanlarını tercih etmelisiniz.


  9. Günde 8 bardak su içmek neden önemlidir ?

  Çünkü, vücudumuzda oluşan en temel kimyasal reaksiyonların tümü suya gereksinim duyar. Her şey bir yana, su sindirimde, metabolizmanın düzenlenmesinde, vücut ısısının ayarlanmasında, kan basıncında ve fitness performansında direkt etkilidir.


  10. Karnım açlıktan kazındığında bunu nasıl giderebilirim ?

  Bunu tamamen geçiremezsiniz. Fakat kendinize en zararsız biçimde üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki stratejilerden birini deneyin. 1. Dilediğiniz yiyecekten ufak miktarlarda yiyerek açlığınızı gidermeye çalışın. 2. Canınızın çektiği yiyeceklerin benzer
  diyet versiyonlarından deneyin. Hala açlığınızın önüne geçemediyseniz arkadaşlarınızla birlikte olmayı ve bunu aktivitelerle unutmayı deneyin.


  11. Şeker şişmanlatır mı ?
  Teknik olarak yağ içermediğinden, hayır. Şeker, saf karbonhidrattan oluşur ve biz bu ihtiyacımızı aynı şekilde ekmekten ve meyvelerden de karşılayabiliriz. Ama tabii ki şeker kalori içerir ve bazı şekerli yiyecekler, kurabiyeler, krakerler aynı zamanda yağ da içerirler. O halde doğal olarak çok fazla şekerli gıda tüketimi kısa sürede yağ birikimleri olarak vücudumuzda yerlerini alacaktır.


  12. En sağlıklı yağ hangisi ?

  Zeytinyağı kesinlikle en sağlıklı olanıdır; doymuş yağ oranı düşük, doymamış yağ oranı yüksek rafine yağdır. Göğüs kanseri riskini azaltır, kolesterol üzerinde kötü etkileri yoktur. Margarin ve tereyağı gibi doymuş yağlar damar tıkanıklığına sebep olur ve böylece yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini arttırırlar. Hidrojene bitkisel yağ gibi kimyasal reaksiyonlardan geçirilmiş yağlar da kolesterol üzerinde kötü etkilerde bulunurlar. Diyet yaparken yumuşak doymamış margarinler en uygun seçimdir. Eğer tereyağı konusunda ısrarcıysanız bu yağın light çeşitlerini zeytinyağı ile birlikte kullanmanızda fayda var.


  13. Metabolizmayı özellikle güçlendiren yiyecekler var mıdır ?

  Hayır. Söylenildiğinin aksine balarısı polenleri ve greyfurt da böyle bir etkide bulunmaz. Bazı baharatlı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı doğru olsa da bunun vücut üzerindeki etkileri oldukça zayıftır. Eğer metabolizmanızı yüksek vitese takmak istiyorsanız ağırlık kaldırma egzersizleri sizin için çok yararlı olacaktır. Kaslarınızı zorlayarak kaldırdığınız her yarım kilo için günde 35 kalori yakabilirsiniz.  14. Çok az yağ yemek mümkün mü ?

  Tıpkı bir araba gibi vücudumuz da hareket etmek için yağa gereksinim duyar. Özel olarak yağ asitleri, hücre onarımında ve yenilemelerinde de iş görürler. Et, balık, fındık gibi besinlerden aldığımız yağlar, aynı zamanda hormonları düzenleyici ve sinir sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Her ne kadar çoğu uzman, günlük kalori miktarının yüzde 15inin yağdan karşılanması gerektiği görüşünde birleşse de yapılan son araştırmalar, yüzde 10'n da yeterli olduğunu gösteriyor.


  15. Acıktığım zaman çekilmez bir insan oluyorum. Bu kimyasal bir şey mi, yoksa canımın bir takım yiyecekleri çok çekmesinden mi kaynaklanıyor ?

  Kötü gününüzde olsanız dahi, dayanılmaz olmanızın sebebi, fizyolojik olarak açlığınızdan ileri geliyor olabilir. Vücuttaki kan şekeri düştüğünde otomatik olarak kanınızdaki adrenalin ve daha birkaç hormonun işlevi azalır ve bunun sonucu sinirlilik, kan basıncınızın artışıyla doğru orantılı olarak gerginlik görülebilir. Eğer sık aralıklarla azar azar yemek yemeye vakit ayıramıyorsanız yanınızda bir meyve veya atıştıracak krakerler taşımanızda yarar var.


  16. Hiçbir şey yemeyerek zayıflamak tehlikeli mi ?

  Bu tarz girişimler son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vücudunuz iki günden fazla aç kaldığında karbonhidrat, protein gibi en temel ihtiyaçlarını kaslardan karşılamaya kalkacaktır. Ayrıca bunun yanı sıra büyük su kaybına da rastlanır. Bunun sonucu olarak da baş ağrısı, baş dönmesi, sıkıntı gibi olumsuz belirtiler baş gösterebilir. Aç kalınan süre arttıkça oluşması muhtemel tehlikelerde daha ciddi boyutlar kazanacaktır.


  17. Baharatlı yiyecekler ülser yapar mı ?

  Yapılan araştırmalar, peptik ülserin gerçek sebebinin mideye yerleşen bir bakteri olduğunu gösteriyor. Günümüzde ülser tedavisinde diyet yanında bu bakteriyi etkisiz hale getiren ilaçlar da kullanılıyor.


  18. Izgaranın kansere yol açtığı doğru mu ?

  Direkt olarak hayır ama kanser riskini artırdığı doğru. Biftek, tavuk gibi et yağları kömür üzerine düştüğünde çıkan dumanın kanserojen etkileri olduğu biliniyor. Yapılan çalışmalar, mangaldan önce etleri marine etmenin bu tehlikeyi azalttığını gösteriyor. Diğer bir sağlıklı yöntem de etleri önce mikro dalgada pişirip en son mangalda çevirerek öyle servise sunmak. .


  19. Gece yatmadan önce bir şeyler atıştırmak zararlı mı ?

  Gece yarısı yediklerinizi sindirmeniz iyice zorlaşır. Hele bir de yedikleriniz abur cubursa… Yatmadan önce illa bir şeyler atıştırmak istiyorsanız meyve yemenizi, bir bardak süt içmenizi veya bir kase yoğurt yemenizi öneriyoruz.

  kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
Sayfayı Paylaş