DGS Nedir?

Konu 'Dikey Geçiş Sınavı (DGS)' bölümünde UstaSoft tarafından paylaşıldı.

 1. UstaSoft

  UstaSoft Yönetici Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.527
  Beğenileri:
  1.470
  Ödül Puanları:
  113

  DİKEY GEÇİŞ SINAVI NEDİR

  Dikey Geçiş yapmak isteyenler artık üniversitelere bireysel başvuru yapmayacak, merkezi sistem sınava girerek yerleştirilecekler. Bu sınav 3 Eylül 2000 tarihinde tek oturumda üniversite rektörlüklerinin bulunduğu şehirlerde ve Lefkoşa'da uygulanacaktır. Sınav Sayısal ve Sözle bölümden oluşan bir yetenek testinden oluşmaktadır. Saat 09.00'da başlayacak ve 3 saat sürecektir. 2000-2001 eğitim-öğretim yılından önce mezun olup, aşağıdaki koşulları taşıyanlara 2000-2001, 2001-2002 diğeri de 2002-2003 eğitim-öğretim yılında olmak üzere üç sınav hakkı veriliyor.

  Dikey Geçiş’ten yararlanmak isteyen adaylar için sınav sonucunda bir lisans programına yerleştirilmiş olmak da yetmiyor. Sınav sonucunda lisans programına devam etme hakkı elde eden adaylar için bir 'lisans hazırlık programı' uygulanıyor. Aday, 3 yarıyıl boyunca devam etme hakkının bulunduğu uyum programında başarılı olamazsa lisans programındaki kaydı siliniyor.

  BAŞVURU KOŞULLARI:

  · Söz konusu meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından en çok beş yıl önce mezun olmuş olanlar, yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvurabilirler.

  · Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar da bu haktan yararlanırlar.

  · Adaylar dikey geçiş için yapılacak sınavlara en çok üç kez girebilirler.

  · Lisans programlarına dikey geçiş yapmak üzere başvuru şartlarını taşıyanlar için hangi lisans programlarının açılacağı, açılacak lisans programlarına meslek yüksekokulları ve açıköğretimin hangi programını bitirenlerin başvurabileceği, bu programların kontenjanları ve programlara yapılacak yerleştirmede kullanılacak puan türleri, dikey geçiş yapılacak üniversitelerin görüş ve önerileri de dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenerek ilan edilir.

  · Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), her yıl hangi meslek yüksekokulu ve açıköğretim önlisans mezunlarının hangi lisans programlarına dikey geçiş için başvurabileceklerini, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren bir kılavuz hazırlar.

  · Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlüklerince yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar açıklanır. Bu kılavuz, Yükseköğretim Kurulu’nun onayı ile yürürlüğe girer.

  · Meslek yüksekokulu müdürlükleri, başvuruların ilgili yönetmelikte yer alan koşullara uygunluğunu kontrol ederek onaylamak, meslek yüksekokulundan mezun olan tüm adayların alanlarına göre diploma notlarını bir listeye yazmak ve başvuru evrakını Temmuz ayının ilk haftası içinde ÖSYM’de bulundurmak zorundadır.

  · Koşulları sağlayan ve başvuruları kabul edilen adaylar sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir yetenek sınavına girerler. Adayların yetenek sınavında elde ettikleri puanla birlikte, meslek yüksekokulu veya açıköğretim önlisans programlarına girişlerine esas olan ÖSS puanları ve meslek yüksekokulu veya açıköğretim önlisans programı Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı göz önünde tutularak yerleştirmeye esas olacak bir puan hesaplanır.

  · Sınav puanı, ÖSS puanları ve başarı notları ortalamasının yerleştirme puanı içindeki ağırlıkları, her yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir ve ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuzda yer alır.

  · Ağırlıklı önlisans başarı puanı, önlisans diploma notlarının o grubun yetenek sınavındaki ortalamasına göre ÖSYM tarafından belirlenecek formüle göre hesaplanır. Bu formül, sınav kılavuzunda açıklanır.

  · ÖSYM, başvuru koşullarını taşıyan adayları, tercihlerini, yerleştirme puanlarını ve lisans puanlarının kontenjan ve koşullarını göz önünde tutarak lisans programlarına yerleştirir.

  · Her ne sebeple olursa olsun boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılmaz.

  Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı

  · Lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere, üniversiteleri tarafından 'Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı' uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır, başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi en çok üç yarı yıldır. Bu süre zarfında öğrenciler öğrencilik haklarından aynen yararlanır.

  · Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Hazırlık sınıfında üniversite yönetmeliğine göre başarılı olamayanların üniversite ile ilişiği kesilir.

  Açıköğretime Geçiş

  · Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler, yukarıdaki koşullara tabi değildir. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler ve başvurularını ilgili yükseköğretim kurumuna yaparlar.

Sayfayı Paylaş