Çeviriler

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde ecm_bal tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. ecm_bal

  ecm_bal Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenileri:
  372
  Ödül Puanları:
  63

  Arkadaşlar artık çevrilmesi gereken metinleri buraya yazın... Ayrı ayrı konu açıp forum kirliliği yaratmayalım lütfen !!!

  ayrıca sadece metni yazın yazdıktan sonra tekrar "yapın lütfen, yapan yok mu ?" gibi mesajlar atmayın... Yapan olursa yazar zaten..

  İyi forumlar...
 2. hayalet08

  hayalet08 Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar aşağıdaki soruları türkçeye çevirmek istiyorum
  Lütfen yardım edin


  :confused:

  1- Which way does the **ather effect our lives?
  2- How does the **ather control?
  3- Does the **ather effect agriculture? Why? Why not?
  4- Why can little rainfall be bad for human?
  5- How does heavy rain effect our lives?
  6- What kind of **ather has bad effect on our behaviour?

  Teşekkürler..
 3. Nur-Ayy

  Nur-Ayy Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  Dünya'nın Yedi Harikası


  Zamanın gezginlerinin anlattıklarından yola çıkarak oluşan "Dünyanın Yedi Harikası" daha sonra Dünyanın Yedi Doğal Harikası, Orta Çağ'ın Yedi Harikası sınıflandırmaların çıkması nedeniyle, pek çok kişi tarafından karıştırılmaktadır.
  İÖ 2. yüzyılda yaşamış yazar Sidonlu Antipatros'un sıralamasına göre Antik Çağ'da dünyanın en görülmeye değer yapıtları; Mısır Piramitleri, Babil'in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Artemis Tapınağı, Mauselion (Mausolos'un Halikarnassos'taki Mezarı), Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri'dir.
  Antik Çağ'da yapılan bu eserler, hem boyutları hem de olağanüstü dekor ve işlemelerinden dolayı önemli eserlerdir. Dünya'nın yedi harikasından günümüze sadece Mısır piramitleri kalmıştır.
  BABİL'İN ASMA BAHÇELERİ

  Dünya'nın yedi harikasından biri. Bugünkü Irak'ın güneyinde bulunan ve döneminde Babil uygarlığının başkenti olan Babil kentindeki kraliyet sarayındaki bahçeler. Babil'in asma bahçeleri, bir dizi zigguratın teraslarında kurulmuş olan çatı bahçeleriydi. Bu bahçeler, kurulan bir sistemle, Fırat Nehrinin suyu bu bahçelere pompalanarak yapılıyordu. Yunanlı tarihçi Diodorus’a göre bahçeler yaklaşık 120 metre genişlikte ve 120 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğindeydi. İstilalar yüzünden sönmeye başlayan şehir, özellikle Pers Kralı Keyhüsrev’in Babil’i fethetmesinden sonra sönmeye başlamış, M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda kumlara gömülmüş ve bir kum dağı haline gelmiştir. Bu şehrin, içindeki tapınakların ve asma bahçelerin kalıntıları ancak 20. yüzyılda yapılan kazılarla meydana çıkarılabilmiştir.
  Bahçeler, Kral II. Nabukadnezar tarafından yaptırıldı. Efsaneye göre, II. Nabukadnezar bu bahçeleri, Asur Kralı III. Adadnirari'nin annesi olan Kraliçe Sammu-ramat'ı veya anavatanını ve yeşilliği özleyen Medialı karısı Amytis'i avutmak için yapmıştı. Babil'in asma bahçelerinin günümüze gelen kesin izleri yoktur. Fakat, bölgede araştırma yapan arkeologlar, Babil'deki sarayın kuzeydoğusunda görünüşü garip olan temel ve tonozlar buldular. Bunların Babil'in Asma Bahçelerine ait olduğu düşünülmektedir. Babil'in Asma Bahçeleri, klasik yazarlar tarafından ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. Günümüzde bu tanımlara göre çizilen resimler bulunmaktadır.

  İSKENDERİYE FENERİ
  Dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye Feneri Antik Çağın en ünlü deniz feneridir. Bu fener, daha sonra yapılan tüm fenerlere bir örnek teşkil etmiştir. M.Ö. 280 yıllarında İskenderiye Limanındaki Pharos Adası'nda Knidoslu Sostratros tarafından yaptırılmıştır. Fener üç katlı idi. Kaidesi ile birlikte 135 metre yüksekliğinde olan fener, beyaz mermerden yapılmıştı. Tepesinde bulunan, tunçtan yapılmış büyük bir ayna 70 kilometre uzaklıktan görülüyor ve limana giren gemilere rehberlik ediyordu. Fenerin alt katının kare, orta katının sekizgen ve üst katının silindir şeklinde olduğu söylenir.
  Ayrıca yedi harikanın ve gelmiş geçmiş deniz fenerlerinin en yüksek olanı da bu fenerdir.
  Üst kısmı M.S. 955 yılında bir deprem ve fırtınada kopan fenerin gövde kısmı da 1302'de başka bir depremde yıkıldı. 1500 yılında ise bu yapıya ait kalıntılar tamamen yok oldu.

  MISIR PİRAMİTLERİ

  Mısır'da El-Gize yakınlarında bulunan piramit şeklindeki firavun mezarları. M.Ö. 2613 - 2494 yılları arasında Mısır'da hüküm süren 4. sülale döneminde yaptırılmıştır. Toplam üç tane olan piramitler, Dünya'nın yedi harikasından biri kabul edilirler. Bu piramitlerin adları Keops, Kefren ve Mikerinos'tur. Keops piramidini, 4. sülalenin ikinci firavunu olan Keops yaptırmıştır. Keops piramidi, üç piramidin en büyüğü olduğundan Büyük piramit adıyla da anılır. Kefren piramidini ise, 4. sülalenin dördüncü firavunu olan Kefren tarafından yaptırılmıştır. En son inşa edilmiş olan Mikerinos piramidini de, 4. sülalenin altıncı firavunu Mikerinos yaptırmıştır. Bu üç firavunun mezarları kendi yaptırdıkları piramitlerin içindedir. Firavunlar, öldükten sonra bir çok değerli eşyası ile birlikte gömüldüler. Fakat, her üç mezarda zaman içinde sürekli yağmalandıklarından, bugün bu eşyaların çoğu bulunamamaktadır.
  Eski Yunana tarihçisi Heredots, tam anlamıyla bir teknik ustalık ve mühendislik harikası olan bu piramitlerin yapımının 20 yıl sürdüğünü ve yapımında yaklaşık 100 bin kişinin çalıştığını ileri sürmüştür. Tahminlere göre, Keops piramidi insan elinden çıkan yapıtların en büyüğüdür. Bu görkemli yapı için her biri ortalama 2,5 ton ağırlığında yaklaşık 2,3 milyon blok taş kullanılmıştır.
  Keops piramidin güneyinde Büyük Sfenks vardır. Sfenks'in yüzü, firavun Kefren'in yüzü, bedeni ise yatan bir aslanın bedenidir. Keops'un piramidine giden yolun üzerinde Keops'un annesi Kraliçe Heteferes'in defin eşyalarının bulunduğu bir çukur mezar vardır. Bu mezarın dibinde, Kraliçenin boş lahiti vardır. Lahit, üzerindeki mücevherler ve mobilyalar, dönemin zanaatçılarının sanatsal yeteneklerinin ve teknik yetkinliklerinin gelişmiş olduğunu göstermektedir. Mısır piramitleri, henüz sırları çözülmemiş olarak, güzellikleriyle insanı büyüleyici güzelliktedir.

  ZEUS HEYKELİ

  Bu heykeli, Atina'daki Parthenon tapınağı için Athena heykelini yapan Phidias yapmıştır. Heykel tapınağın batı ucuna yerleştirilmişti. 7 metre genişlikte ve yaklaşık 12 metre yüksekliğindeydi. Dev bir sandalyeye oturmuş olan Zeus' un başı tapınağın tavanına erişiyordu. Zeus, özenle hazırlanmış tahtında oturur şekildeydi. Başı neredeyse tavana değiyordu. Sağ elinde zafer tanrıçası Nike'ı tutuyordu. Sol elindeyse üzerinde çeşitli metallerden kakmalar olan ve üzerinde kartal olan bir hükümdar asası vardı. Altın, abanoz, fildişinden yapılmış olan ve değerli taşlardan kakmaların bulunduğu Zeus'un oturduğu taht, heykelin kendisinden daha etkileyiciydi. Üzerinde, Yunan tanrılarının ve sfenks gibi mistik hayvanların oyma figürleri yeralıyordu. Bu muhteşem heykel Tanrının kutsal gücünü ve iyiliğini ifade ediyordu.

  Dev bir sandalyeye oturmuş olan Zeus heykelinin sağ elinde bir Nike heykeli, sol elinde ise üstüne kartal konmuş bir asa vardı. Heykelin, giysileri altın, bedeni fil dişi ve gözleri değerli taşlardan yapılmıştı. Günümüze hiçbir kopyası ulaşmayan heykelin, M.S. 426 yılında Zeus tapınağının yıkılması sırasında ya da bu olaydan 50 yıl sonra Konstantinopolis'teki (İstanbul) bir yangında yok olduğu düşünülmektedir.

  MAUSELION

  Dünyanın yedi harikasından biri olan Mauselion, M.Ö. 353 yılında ölen Karya Kralı Mausolos icin Halikarnas'ta (Bodrum) yaptırılan anıt mezardır. Mauselion, Kral Mausolos'un eşi Kralice Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Mezarın yapımında dönemin en önemli mimar ve heykelcileri çalışmıştır.
  Bugün büyük anıt mezarlar için kullanılan "mozole" sözcüğü Mausolos'un Halikarnas'taki bu anıt mezarından gelmektedir. Mezar, 15. yüzyıldan önce bir deprem sonucu yıkılmıştır. Daha sonra, bugünkü Bodrum kalesini yapanlar, mezarın kalıntılarını kullanmışlardır.

  ARTEMİS TAPINAĞI

  Artemis Tapınağı bugün İzmir kentine 50 km. uzaklıkta bulunan Efes'te inşa edilmiştir.Efes’teki bu tapınak, bereket tanrısı Artemis için yapılmış. Tapınaktaki kaynak milattan önce 700’lerde, tapınak milattan önce 550’de Lidya kralı Croesus’un isteği ile yapılmış. Dönemin en yetenekli heykeltıraşlarının yaptığı bronz ve mermer heykellerle dolu, 90 metre yükseklikte ve 45 metre genişlikte devasa bir yapıymış, 100 kadar sütun varmış. Bereket tanrıçası için yapıldığından içi tapınak, dışı çarşı olarak kullanılıyormuş, hatta bizim Kapalı Çarşı gibi turistik değere bile sahipmiş. Gelen turistler, çarşıdan aldıkları altın ve fil dişi takıları tanrıçaya sunarlarmış. Milattan önce 21 Temmuz 356’da Herostratus adlı bir adam, sırf ünlü olmak için tapınağı yakmış, adı burada geçtiğine göre başarılı da olmuş. Büyük İskender’in aynı gece doğmuş olması sonucu tarihçiler “tanrıça, İskender’le o kadar ilgiliydi ki kendi evini bile önemsememişti” demişler. Şu Yunanlılar da her şeyi böyle abartmıyorlarmı… İskender, tapınağı onarmayı başaramadan ölmüş, tanrıçanın sadık müritleri ise her hasardan sonra yılmadan restore etmeye devam etmişler. 262’de geçirdiği büyük yangın sonunda ise müritlerin büyük kısmı Hıristiyan olduğunda tamir edecek kimsecikler kalmamış. Bugün tapınağın yerini belli edecek sadece bir tek sütun var. Tapınağın ilginç özelliklerinden biri de bir banka gibi görev yapmasıydı. Tapınağa armağan edilen ya da emanet olarak bırakılan değerli eşyaları kabul etme, tapınak bütçesinden kredi verme gibi görevleri Baş Rahip Megabysos üstlenmişti. Artemis Tapınağı'nın birtakım ayrıcalıkları da vardı. Bunlardan en önemlisi, tapınağa sığınıldığında, burada kaldığı sürece dokunulmazlık hakkının tanınmasıydı. Bu durum pek çok suçlunun tapınakta toplanmasına neden olmuştur.  ingilzceye çevirmem lazım :(:( nolur yardım
  Salman47 bunu beğendi.
 4. ecm_bal

  ecm_bal Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenileri:
  372
  Ödül Puanları:
  63
  1- Which way does the **ather effect our lives?
  hava hangi yolla hayatımızı etkiler.

  2- How does the **ather control?
  hava nasıl kontrol edilir?

  3- Does the **ather effect agriculture? Why? Why not?
  hava tarımı etkiler mi? neden?

  4- Why can little rainfall be bad for human?
  az yağiş miktarı insan için neden kötü olabilir?

  5- How does heavy rain effect our lives?
  ağır yağmurlar yaşamımızı nasıl etkiler?

  6- What kind of **ather has bad effect on our behaviour?
  ne çeşit havalar davranışımızı kötü etkiler?
  kls, Berkay VARANGEL, kLoNiK ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 5. pesimist54

  pesimist54 Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  new bridge to success coursebook 10. sınıf 71. sayfa think twince!!!(2 kere düşün) parçası bu gece lazım yarına yani sadece daha önceden yapan warsa yollasın yapmak için uraşmayın boşuna!
 6. ecm_bal

  ecm_bal Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenileri:
  372
  Ödül Puanları:
  63
  teşekkür butonu !!!
  fatih öztoprak ve berkaysahin94 bunu beğendi.
 7. qiresun

  qiresun Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Precautions to take before you jump:

  You must be fit enought for the big jump. You need to see your doctor and talk to the organizers about the possible dangers of this sport.
  Check all the bungee equipment thoroughly for their quality. faulty cords and other equipment are the main reasons for bungee accidents.
  You should check about the experience of the bungee masters and whether they are qualified enough. Fisrt aid and rescue equipment should be ready and the poersonnel must be qualified enough to handle andy accidents.
  If you think that you do not have the courage to go down at the last moment, tell this immediately to the bungee master.
  Yukarıdaki parcası Türkçeye Cevirirmisininz...
 8. qiresun

  qiresun Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Precautions to take before you jump: You must be fit enough for the big jump. You need to see your doctor and talk to the organizers about the possible dangers of this sport. Check all the bungee equipment thoroughly for their quality. faulty cords and other equipment are the main reasons for bungee accidents. You should check about the experience of the bungee masters and whether they are qualified enough. First aid and rescue equipment should be ready and the personnel must be qualified enough to handle andy accidents. If you think that you do not have the courage to go down at the last moment, tell this immediately to the bungee master.  Yukardaki Diyalogu.. yaparmısınız...
 9. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  birden fazLa yazmana gerek yok ;);)

  buda ödevinin Türkcesi ama internetten çevirdim ;)ßiraz saçma oLabiLir kusura bakma ;) kendin düzeLtirsin..

  Senden önce alması için tedbirler, atlar: Sen, büyük atlama için yeteri kadar uygun olmalısın. Sen, senin doktorunu görmeye ihtiyaç duyarsın, ve bu sporun mümkün tehlikelerinin hakkında düzenleyicilerle konuşmak. Tam olarak onların kalitesi için bütün bungee malzemesini kontrol et. Kusurlu ipler ve diğer malzeme, bungee kazaları için ana sebeplerdir. Sen, bungee ustalarının tecrübesinin hakkında kontrol etmeliydin, ve onların, yeteri kadar nitelikli olup olmadığı. İlk yardım ve kurtarma malzemesi, hazır olmalıydı, ve personel, andy kazalarını yeteri kadar tutmak nitelenmelidir. Eğer sen, senin, son anda düşmesi için cesaretin olmadığını düşünürsen, hemen bungee ustasına bunu söyle.
 10. etutöğrencisi

  etutöğrencisi Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2008
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  DAMA
  İki kişi arasında oynanan bir oyun. Siyahlı beyazlı eşit hanelere ayrılmış kare şeklinde bir tahta üzerinde taşlarla oynanır. Dama tahtasının 64 karesi vardır. Her oyuncunun toplam on altı taşı bulunmaktadır. Bütün taşlar aynı biçimde hareket eder ve tek kare sağa, sola ya da ileri gider. Herhangi bir oyuncunun taşı diğer oyuncunun savunmasını geçip sekizinci sıraya ulaşırsa o taş dama olur ve bu andan itibaren birden fazla kare ilerleyebilir, ayrıca damaya çıkmış taşlar diğer taşların aksine geriye de gidebilir. Taşlar birbirinin üzerinden atlayarak birbirlerini yerler. Rakibinin bütün taşlarını yiyen oyuncu oyunu kazanır. Eğer her iki tarafın da birer taşı kalmışsa, hamle sırası kendinde olan oyuncu oyunu berabere ilan edebilir. Ayrıca düşünülerek oynanması gereken eğlenceli ve faydalı oyunlardan biridir  DAMA
  A game played bet**en two people. Households **re divided into equal squares with black and white as a stone is played on a board. Checkers is the board's 64 squares. Each player has a total of six stone. All stones and one square to the right moves in the same manner, left or forward that. If a player's move to the other player's pass defense ranked eighth reaches the stone, and from that point Checkers can move more than one frame, and other stones, stones Checkers çıkmış contrast can also go backwards. Skipping stones at each other through each other's places. The players eat the whole piece of the opponent wins the game. If each party has also been a move, but the game moves the player to position himself to be announced. Also under consideration should be playing the game is fun and useful


  dama adlı metinin türkçeden ingilizceye çevirisi doğru mu kontrol eder misiniz lütfen.
  Son düzenleyen: Moderatör: 13 Nisan 2009
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş