ALES'e Başvurma İşlemleri

Konu 'Akademik Pesonel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav' bölümünde Moderatör Elif tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0

  Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Bu konuda adayların izleyeceği yol aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır:

  a) Kılavuzun edinilmesi

  Sınava katılmak isteyen adaylar, üniversite rektörlüklerinde bulunan başvuru merkezlerinden 2008-ALES İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formundan oluşan başvuru evrakını, 2,00 YTL karşılığında 25 Mart-11 Nisan 2008 tarihleri arasında alacaklardır. Başvuru merkezleri ÖSYM'nin

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  internet adresinden öğrenilebilir.

  b) Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi

  Başvurular aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır:

  2007-ALES'e başvurmuş olan adaylar başvurularını, bireysel olarak Internet aracılığıyla kendileri yapacaklardır.

  2007- ALES'e başvurmamış adaylar başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır.

  Başvurusunu bir başvuru merkezinde yapması gereken adaylardan sürekli yurt dışında bulunma (eğitim, tedavi vb.), ağır yaralı, engelli, tutuklu vb. nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar başvurularını postayla yapacaklardır.

  c) Başvuru için randevu alınması

  Başvurusunu başvuru merkezinde yapacak adayların, başvuru merkezinden sınava başvurma süresi içerisinde, randevu almaları gerekir. Randevunun başvurunun yapılacağı Başvuru Merkezinden alınması zorunludur. Randevu, kılavuzun edinildiği gün alınabileceği gibi daha sonraki bir günde de alınabilir. Randevu, adayın bir yakını tarafından da alınabilir.

  d) Sınav ücretinin yatırılması

  Bütün adaylar 40,00 YTL olan sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatıracaklardır. Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip; sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası ile Ad ve Soyad bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır. Uyruğu T.C. olmayan adaylar ÖSYM'nin Internet sayfasındaki "Y.U.Numara Edinme" başlıklı alandan aldıkları numarayı T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır. Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamalıdırlar.

  e) Aday Bilgi Formunun Doldurulması

  Adayların, Aday Bilgi Formunu bu Kılavuzun "ADAY BİLGİ FORMUNUN DOLDURULMASI" maddesindeki açıklamalara uygun olarak doldurmaları gerekmektedir.

  f) Aday Bilgi Formunun Teslim Edilmesi

  Başvurularını başvuru merkezinde yapacak olan adaylar randevu aldıkları gün ve saatte başvuru merkezine bizzat giderek başvuru işlemini tamamlatacaklardır. Başvuruda;

  Ekinde ÖSYM'ye ulaştırılacak rapor vb. belge bulunan Aday Bilgi Formları ekleriyle birlikte görevliler tarafından teslim alınacaktır.

  Ekinde hiç bir belge bulunmayan Aday Bilgi Formları (başvurularını internet aracılığıyla kendileri yapacak adaylar da dahil) adaylarda kalacaktır.

  Başvuru işlemini mektupla yapacak adaylar ise Aday Bilgi Formu ve eklerini sağlam bir zarf içine koyduktan sonra süresi içinde ÖSYM'ye postayla gönderecekler ya da elden teslim edilmesini sağlayacaklardır

Sayfayı Paylaş