A Land Of Immigrants - Çeviri

Konu 'İngilizce 12. Sınıf' bölümünde zeed1995 tarafından paylaşıldı.

 1. zeed1995

  zeed1995 Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  ilk translateden cevirdim cok karışık ve manasızdı

  A LAND OF IMMIGRANTS

  The USA is a land of immigrants. Between 1815 and 1914, the world witnessed the greatest peaceful migration in its history: 35 million people, mostly Europeans, left their homelands to start new lives in America.
  Why did these people risk everything by leaving their homes
  and families to see what the New World had to offer? How had the Old World disappointed them?

  First, what forced emigrants to make the momentous decision to leave? One major cause of the exodus among European people was the rise in population which led to 'land hunger'. Another was politics. Nationalism brought about increased taxation and the growth of armies, and many young men fled eastern Europe to avoid
  military service. Also, the failure of the liberal revolutions in Europe caused the departure of hundreds of thousands of refugees.


  Physical hunger provided another pressing reason. Between 1845 and 1848, the terrible potato famine in Ireland ended in the deaths of one million Irish people and the emigration of a further million who wished to escape starvation. Following the collapse of the economy of southern Italy in the 1860s,hundreds of thousands decided to start afresh in America..


  In short, people chose to leave their homes for social economic and religious reasons. As a
  result, by 1890 among a total population of 63 million, there were about nine million foreign-born Americans.


  But what were the attractions ? First of all, there was the promise of land which was so scarce in Europe. Next,
  factories were calling out for workers, and pay and working conditions were much better than back
  home. Men were needed to build the long railroads , and settlers were needed to populate new towns and develop commerce. There was the space for religious communities to practice their faith in peace and comparative isolation  This immigration meant that by around the 1850's Americans of non-English origin had started to outnumber those of English extraction. As we know, there were losers. To start with, there were those immigrants who were brought to the land by force, the slaves, to be used as a source of cheap labour for the tobacco plantations of the South. Nor should we forget the equally awful fate of the American
  Indians. By1860, there were 27 million free whites, four million slaves and a mere 488,000 free blacks.

  Nowadays, the USA is still seen by millions as the Promised Land. Gone are the days when you could buy US citizenship for one dollar
 2. !!emine!!

  !!emine!! Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  532
  Beğenileri:
  629
  Ödül Puanları:
  94
  Yer:
  Istanbul
  Göçmenlerin Yeri
  Amerika göçmenlerin yeridir . 1815 ile 1914 arasında , dünya , tarihin en büyük barışçıl göçüne tanık olmuştur :35 milyon insan, çoğu Avrupalı, Amerika'da yeni bir hayata başlamak için vatanından ayrıldı .
  Neden bu insanlar Yeni Dünya'nın sunmak zorunda olduğu şeyi görmek için evlerinden ve ailelerinden ayrılarak her şeyi göze aldı ? Eski Dünya onları nasıl hayal kırıklığına uğrattı ?

  Öncelikle , göçmenleri, ayrılmak için bu önemli kararı vermeye zorlayan neydi ? Avrupalılar arasındaki göçün en büyük nedeni açlık bölgesine neden olan nüfusun artışıydı.Diğer bir neden politikaydı.Milliyetçilik ; vergi artışı , orduların büyümesini ve pek çok genç erkeğin askeri görevden sakınmak için Doğu Avrupa'ya kaçmasına neden oldu . Avrupa'daki özgürlükçü devrimlerin hatası , yüzbinlerce mültecinin ayrılmasına neden oldu .

  Fiziki açlık başka baskıcı bir neden daha getirdi .1845 -1848 arasında , İrlanda'da korkunç patates kıtlığı bir milyon insanın ve bir milyondan fazla kıtlıktan kaçmayı dileyen göçmenlerin ölümüyle sona erdi .1860'larda Güney İtalya'nın ekonomisinin çöküşünün ardından , yüzbinlerce insan Amerika'da yeniden başlamaya karar verdi .
  Kısacası, insanlar sosyo-ekonomik ve dini nedenlerden dolayı evlerinden ayrılmayı seçti .Sonuç olarak ,1890 'da toplam 63 milyon nüfusun arasında , yaklaşık dokuz milyon yabancı kökenli Amerikalı vardı .

  But what were ... olan yere kadar çevirdim , üzgünüm devamı için vaktim kısıtlı , son tarih ne zaman , ona göre yapabilirim belki ?
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Kasım 2013
  zeed1995 ve Murat AKSOY bunu beğendi.
 3. zeed1995

  zeed1995 Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  zaman pazartesi ya kadar daha 4 gün var teşekkür ederim şimdiden
 4. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Devamı da benden olsun. :)

  But what here itibariyle çeviriyorum.
  Ama konumlar nelerdi? Herşeyden önce , Avrupa'da çok kıt olan arazi sözü vardı. Ardından, fabrika işçileri için çağırırız, maaş ve çalışma koşulları daha iyi sağlarız. Erkeklere uzun demiryolu inşa etmek için ihtiyaç vardı ve yerleşimcilere yeni şehirler doldurmak ve ticaret geliştirmek için ihtiyaç vardı. Dini topluluklar için barış ve karşılaştırmalı izolasyon olan inançlarını uygulama yoktu.


  Bu göç 1850 civarında İngiliz kökenli olmayan Amerikalıların çıkarmaya sayıca üstün başladıkları anlamna geliyordu. Bilindiği gibi kaybedenler vardı. Işe başlamak için ülkesine kuvvet, köle, ucuz işgücü kaynağı olarak Güney tütün tarlaları için kullanılmak üzere getirilen bu göçmenler vardı.Ne de olsa Amerikan Kızılderililerinin eşit korkunç kaderi unutmak gerekir. By1860, 27 milyon ücretsiz beyazlar, dört milyon köle ve sadece 488,000 ücretsiz siyahlar vardı.


  Günümüzde, ABD hala Vadedilmiş Topraklar olarak milyonlarca insan tarafından görülür. Bir dolar için ABD vatandaşlığı alabilirdik günleri artık geride kaldı.
  zeed1995 bunu beğendi.
 5. !!emine!!

  !!emine!! Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  532
  Beğenileri:
  629
  Ödül Puanları:
  94
  Yer:
  Istanbul
  Factories were calling out for workers, and pay and working conditions were much better than back home : Fabrikalar ; işçiler için ve maaş , ödeme koşullarının eskisinden çok daha iyi olması için sesleniyorlardı .


  This immigration meant that by around the 1850's Americans of non-English origin had started to outnumber those of English extraction : Bu göç , 1850'lere kadar İngiliz kökenli olmayan Amerikalılar'ın İngiliz kökenlilerden sayıca üstün gelmeye başladığı manasına geliyordu.

  Nor should we forget the equally awful fate of the American Indians :Yine de , Kızılderililerin aynı derecedeki korkunç felaketini unutmamak gerekir .

  By 1860, there were 27 million free whites, four million slaves and a mere 488,000 free blacks : 1860 a kadar , 27 milyon özgür beyaz , 4 milyon köle ve sadece 488.000 bin özgür siyah insan vardı .

  Gone are the days when you could buy US citizenship for one dollar: Bir dolar ile Amerikan vatandaşlığı alabildiğiniz o günler geçti/geride kaldı .
  zeed1995 bunu beğendi.
 6. zeed1995

  zeed1995 Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  cok teşekkür ediyorum hepinize
  llslyvheoche bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş