12.Sınıf Kitaptaki Etkinlikler

Konu 'Coğrafya 12. Sınıf' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. MaVi$

  MaVi$ Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  çok teşekkür ederim paylaşım için sağol
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 4. SINIF SAYFA 24 ETKİNLİK ÇALIŞMALARI


  İLK KÜLTÜR MERKEZLERİ

  Giriş çalışmaları:

  Medeniyetler  MEDENİYET:


  Toplum kültürü medeniyeti oluşturuyor. Medeniyet sözcüğü "Bir ülkenin, bir toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, fikir, sanat çalışmalarıyla ilgili niteliklerinin tümü" şeklinde tanımlanıyor. Günlük dildeyse medeni insan çağına uygun yaşayan insan anlamında kullanılıyor.  ESKİ MEDENİYETLER:

  MISIR,ÇİN,YUNAN,ROMA,AZTEKLER MAYA medeniyetleri örnek verilebilir.Yada tarih bilgilerinizden aklınıza gelenleri yazabilirsiniz.  MEDENİYETE GEÇİŞ:

  İklim şartları,farklı toplumlar,bulundukları bölgenin ekonomik özellikleri,bölgenin coğrafi şartları etkili olmuştur.  ETKİNLİK:

  1-İlk medeniyetler daha çok orta enlemlerde kurulmuştur.  2-İklim şartlarının elverişli olması,su kaynaklarının varlığı bölgede tarım yapılabilecek noktalar,deniz ticaretine açık bölgeler olması sayılabilir.  3-


  1- Akdeniz uygarlığı,

  2- Mezopotamya uygarlığı,

  3- Maya Aztek uygarlığı,

  4- Hint uygarlığı
  benqiSu bunu beğendi.
 3. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 4. SINIFLAR SAYFA 28 BULMACA VE ETKİNLİK ÇALIŞMASI

  1-Yazı

  2-Dicle

  3-Mezopotamya

  4-Tam olarak uymuyor ancak biz Avakado olabilir diyoruz.

  5-Kireç taşı

  6-Saban

  7-İnka

  8-Aztek

  9-Ateş

  10-Fırat

  ETKİNLİK ÇALIŞMASI:

  MISIR


  Coğrafi Konum:Afrika’nın kuzeydoğu ucunda Afrika kıtası ile Asya kıtasının kesişim noktasında yer alır.

  Oluşumunda etkili olan akarsular:Nil nehri

  Etkileri :Ülkenin can damarıdır.Nüfus ve ekonomik faaliyetlerin yoğun olarak görüldüğü noktaları oluşturur.Ülkenin en önemli su kaynağıdır.


  MEZOPOTAMYA:

  Oluşumunda etkili olan akarsular:
  Fırat ve Dicle

  Etkileri:Bölgenin en önemli tarım havzasını sulayan iki ırmaktır.Bölgede ekonomik faaliyetlerin ve nüfusun yoğunlaştığı noktaları oluşturur.

  Medeniyet adına yaptıkları katkılar:Yazının kullanılması.İlk kültür merkezlerinin ortaya çıkması önemli mimari eserler,Tarıma uygun olmayan alanların düzenlenmesi,

  HİNT MEDENİYETİ:

  Coğrafi Konum:Asya Kıtasının güney ucu.Hint okyanusunun kuzeyinde Ganj ve indus Nehirlerinin bulunduğu alan.

  Medeniyet adına yaptıkları:Fazla güçlü değiller.Kendi içlerinde kast sistemi mevcut.Çeşitli dini oluşumlar var Budizm ,Brahmanizm gibi.
  benqiSu, ben95, göksel_ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 4. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 4. SINIF COĞRAFYA SAYFA 30 ÖLÇME DEĞERLENDİRME SORULARI

  1.BÖLÜM


  SORU-1-Aşağıdaki tabloda Mezopotamya uygarlığına ait bazı özellikler verilmiştir.Diğer uygarlıklara ait özellikleri ön bilgilerinizden faydalanarak kutucuklara yazınız?

  SORU-2-İlk uygarlıklardaki kentlerin özellikleri nelerdir.?

  Verimli toprakların bulunduğu akarsu boylarınca gelişme göstermiş ticaretin geliştiği merkezlerdir.Tarımsal faaliyetlere yönelik dranej çalışmaları sulama kanalları mevcuttur.Bu çalışmalar köylerin gelişmesine kent haline dönüşmesini sağlamıştır.

  SORU-3-Neolitik sonrası ilk medeniyetler nerelerde kurulmuştur?

  Mezopotamya,mısır,İndus(Hindistan) Akdeniz çevresi,Sarı ırmak Gök ırmak(Çin) dolaylarında kurulmuştur.

  SORU-4-Mezopotamya uygarlığının Maya ve İnka uygarlığından daha fazla saldırıya uğramasının nedenleri nelerdir.

  Mezopotamya uygarlığı çevresine oranla daha eski verimli topraklara sahip su kaynakları bakımından elverişli ekonomik zenginliği fazla ve çevre bölgelere açık olması saldırılara uğramasına sebeb olmuştur.Maya ve İnka uygarlıkları çevresi diğer medeniyetlere kapalı bir noktadadır.Çevresinde bu medeniyetlere saldıracak medeniyetler yoktu.Yeni dünyanın keşfi sonrasında çeşitli saldırılara uğramışlardır.

  SORU-5-Mısır uygarlığının Mezopotamya’dan sonra doğmasında etkili olan faktörler nelerdir.

  Mezopotamya uygarlığı Mısır medeniyetine oranla daha önce önem kazanmış bir noktadır.Mısır etrafı çöllerle kapalı olması çevresi ile etkileşimini engellemiştir.Mezopotamyanın etrafında bu şekilde engellerin olmaması etkileşimini arttırmış ve en eski kültür merkezlerinden biri olmasında önemli rol oynamıştır.

  SORU-6-Hint uygarlığının kurulduğu bölgenin coğrafi özellikleri nelerdir?Bu özellikler Hint uygarlığının gelişmesinde nasıl etkili olmuştur.?

  Kuzey kesimi Himalayalar,Belucistan ve dekan dağları ile çevrili dağlık çok fazla ekonomik faaliyetlere elverişli değildir.Indus ve Ganj Irmakları ve oluşturdukları deltalar hem tarım bakımından hemde yerleşme özellikleri iklim koşulları bakımından daha elverişli bir yapıdadır.Bu özelliklerden dolayı bölge önemli bir ekonomik ve kültür merkezi haline gelmiştir.Kuzeyde dağlık alanlar içerisindeki geçitler bölge istilasında ve saldırılarda önemli rol oynamıştır.Tarımsal faaliyet yoğunluğu ,nüfus ve yerleşme yoğunluğu güney kıyılardadır.

  SORU-7-Mısır uygarlığının Mezopotamya uygarlığı kadar saldırıya maruz kalmamasının nedenleri nelerdir.

  Mısır medeniyetinin etrafı çöllerle çevrili olması dış uygarlıklarla etkileşimini azaltmış buda saldırıları azaltmıştır.Mezopotamya uygarlığı ise eski dünya medeniyetlerinin ortasında etkileşime açık bir noktadadır buda saldırıları arttırmıştır.Ekonomik gelişmişliği ve konumu saldırıları tetiklemiştir.  Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplandırınız?

  1-E şıkkı. Kendilerine ait bir yazı oluşturmuşlardır.

  2-E şıkkı. Geçimlerini avcılık ve toplayacılıkla sağlamaları

  3-A şıkkı. Hammadde kaynaklarının sınırlı olması

  4-E şıkkı. Genellikle orata kuşakta kurulmuş olmaları

  5-Dşıkkı. 1 ve 2

  6-B şıkkı. İsveç

  7-C şıkkı. Mezopotamya  Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle doldurunuz.?  1-AZTEKLER Meksika Vadisi’nde ortaya çıkan bir uygarlıktır.

  2-Yerleşik hayata TARIM faaliyetleriyle geçilmiştir.

  3-Mezopotamya DİCLE ve FIRAT nehirleri arasında kalan üç tarafı dağlarla çevrili bir düzlüktür.

  4-Sümerlerden sonra FENİKE,MISIR,PERS uygarlıkları kendi alfabelerini geliştirip kullanmışlardır.

  5-INDUS ve GANJ nehirleri Himalaya dağlarından doğar ve Kuzey Hindistan’a ulaşır.

  6-Eski dünyada ırmak boyu uygarlığının en sonuncusu ÇİN uygarlığıdır.

  Aşağıdaki ifadelerden doğru olanın başına D yanlış olanların başına Y harfini yazınız.  1-D 2-Y 3-Y 4-D 5-Y 6-D

  Ekli Dosyalar:

  benqiSu, göksel_ ve S. Moderatör Dilek bunu beğendi.
 5. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 4 SINIF SAYFA 36 ETKİNLİK ÇALIŞMASI…
  Km’ Düşen Kişi Sayısı
  Ülkeler ve Bölgeler Yıllar
  1800 1870 1900

  Ruhr Böl. 68 202 538
  Almanya 46 76 104
  İngiltere 54 114 161
  Fransa 51 65 70
  Belçika 106 164 219
  ABD 6 7 10
  Aşağıdaki bilgileri ön bilgilerinizden ,kitabınızdaki metinden ve tablodan yararlanarak cevaplayınız…  SORU-1-19.yüzyılda Ruhr Bölgesi’nde yoğun bir göç dalgası yaşanmasının nedenleri nelerdir.  Bölgede yer alan zengin kömür yatakları sanayi devrimiyle beraber kömürün öneminin artması ağır sanayinin hammaddesi durumuna gelmesi bölgenin gelişmesine ve işgücüne duyulan ihtiyacın artmasına sebeb olmuş buda bölgeye göçü tetiklemiştir.  SORU-2-Bu soruyu eski bilgilerinizden göç alan yerde meydana gelen olumlu ve olumsuz özelliklerden faydalanarak yapabilirsiniz.Bir zamanlar fabrika bacaları,vinç kuleleri ve yüksek fırınları ile dikkat çekersen mevcut gelişmelerle geleceği parlak sanayi dallarının bulunduğu bir merkez haline gelmiştir.Bu gelişmeye ilaveten göç dalgası kentleşme şehirleşmenin artması mevcut imkanların düzelmesi yaşam standartlarının yükselmesi ve bunların olumlu yansımaları kültürel değişimi tetiklemiş eğitim sağlık altyapı hizmetlerine yönelik yatırımların artmasına yol açmıştır .Eğitim seviyesi yükselmiş ekonomik çeşitlilik artmıştır.  Olumsuz etkiler için Bölgede yoğun göç dalgasını kaldırabilecek hızlı kalkınma paketinin uygulanamaması sonucu işsizlik artmış alt yapı sağlık eğitim sistemlerinde aksamalar görülmüş mevcut şehirleşme sanayi tesislerinin şehirler içerisinde kalmasına yol açmış,orman arazileri verimli alanlar yerleşmeye açılmak zorunda kalmış sanayi tesislerinin atıkları çevre sorunlarını tetiklemiş şeklinde sonuçlar doğurmuştur..  SORU-3-Önemli maden kömürü bölgesi olması sanayi devrimi ile birlikte bölgenin yoğun gelişme göstermesi parlak sanayi kollarının burada yoğunluk kazanması,üzerinde taşıma yapılan Ren nehrinin buradan geçmesi göç dalgasını tetiklemiştir.  SORU-4-Ekonomik faaliyetler çeşitlenmiş,yaşam standartları yükselmiş,Eğitim seviyesinin artması doğum oranlarının azalması,tarımsal faaliyetlerin yerini ağırlıklı olarak sanayi faaliyetlerine bırakması, iş olanaklarının artması gelir düzeyini desteklemesi,kültürel sanatsal sportif faaliyetlerin artması göçe bağlı olarak kültür alışverişi ve kültürel zenginlik pozitif anlamda değişiklikle rolarak karşımıza çıkar.Ancak kültürel uyumsuzluk paranın verdiği rahatlık duygusu nüfus artışı şuç oranlarının artmasını sağlamıştır.

  SORU-5-Bu soru için yaşadığınız bölgeye göre yorumlayabilirsiniz.Bögenizdeki artışlarda sebeb ulaşım noktası,ticaret,sanayileşme,turizm ,kültür şehri olma gibi özellikler ön plana çıkabilir bu noktalar dikkate alarak yazabilirsiniz…
  benqiSu ve göksel_ bunu beğendi.
 6. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 4. SINIF SAYFA 37 ETKİNLİK ÇALIŞMASI


  Kitabınızda verilen Ruhr bölgesi’nin yıllar içinde nüfus değişimi gösterilmiştir.Bu grafikten faydalanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.  SORU-1-Ruhr bölgesinde nüfusta nasıl bir değişme görülmektedir?  Bölgede 1820 den itibaren 1925 yılına kadar ciddi bir artış gerçekleşmiştir.Bu tarihten sonra özellikle 2. dünya savaşı yıllarında nüfusta azalma kendini göstermektedir.Savaş sonrasında tekrar 1961 yılına artış devam etmiş bu tarihten sonra artık bölge mevcut iş imkanlarını karşılayacak nüfusa doyduğu için yavaş yavaş nüfusta azalma başlamıştır.  SORU-2-Nüfusun an fazla arttığı dönem hangi yıllar arasındadır ve nedenlerini söyleyiniz.?  Nüfusun en fazla arttığı dönem Avrupada sanayileşme hareketlerini başladığı 1871 1905 yılları arasında gerçekleşmiştir.Sebebi sanayi devrimi ile birlikte demir çelik üretiminde kömrün kullanılması kömür üretiminde büyük bir artışa yol açmış.1900 yıllardan itibaren bölgede maden kömürü kullanılan büyük fırınların yapılması bölgedeki sanayileşmeyi tetiklemiş yoğun işgücü ihtiyacını arttırmış bundan dolayı da nüfus aşırı derecede artmıştır.


  SORU-3-Bölgede sanayileşme ile birlikte bölgedeki nüfus artışı sonucu tarım ve hayvancılık faaliyetleri geri planda kalmış sanayi ve madencilik faaliyetlerine ağırlık verilmiştir.Nüfus artışı beraberinde şehirleşme ve hizmet sektöründe gelişmelere yol açmıştır şeklinde yorumlanabilir.


  SAYFA 39 ETKİNLİK ÇALIŞMASI

  Kitabınızdaki tabloda Kocaeli ve Las Vegas şehirlerinde ekonmik faaliyetler ve bunların etkileri gösterilmişitr.Sizde Madencilik,Ticaret,Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin baskın olduğu şehirler bulunuz.


  Madencilik: Zonguldak, örnek verilip bölgedeki Taşkömürü öncesi ve sonrası yapı karşılaştırılabilir.Değişimi yazmak çok zor olmasa gerek.


  Ticaret:Kayseri ,İzmir, örnek verilebilir.Özellikle bu şehirlerde ticareti destekleyici özelliklerin olması İzmir için liman,hinterlantının gelişmiş olması,ulaşım imkanları İzmir’i önemli bir ticaret şehri haline gitirmiştir.Kayseri için konum özelliği ,ulaşım imkanları sanayi faaliyetleri sonucu alınan göç ve sonrasında nüfus artışı ticaret potansiyelini yükseltmiş iç anadolunun en önemli şehirlerinden biri haline getirmiştir.

  Tarım ve hayvancılık:Aksaray,Karaman örnek verilebilir.Konum özellikleri olarak daha elverişli şehirlerin varlığı bölgelerin çekici yönlerini devre dışı bırakmış sanayileşme ticaret faaliyetleri başka şehirlere kaymış tarımsal ve hayvancılık faaliyetleri ön plan çıkmıştır.


  Alıntıdır.
  benqiSu, f@tm@ ve göksel_ bunu beğendi.
 7. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 4.SINIF SAYFA 40 ETKİNLİK ÇALIŞMALARI  SORU-1-Sanayileşme hareketleri ülkemizde ne gibi değişikliklere neden olmuştur?  Ülkemizde sanayileşme faaliyetleri ile birlikte bölgeler arası farklılıklar ortaya çıkmaya başlamış bu farklılık bölgeler arası gelişmişlik farklılıkları ortaya çıkarmıştır.Bunun la beraber nüfusun belirli merkezlerde toplanması yine yatırımların ve gelişmişliğin sanayileşmiş bölgelere kaymasına sebeb olmuştur.Beraberinde olumlu etkilerin yanında çevre kirliliği yoğun göç,gecekondulaşma gibi olumsuz etkiler doğurmuştur.

  SORU-2-Kentleşme ve kentlileşme kavramlarından ne anlıyorsunuz.  Kentleşme :Bir bölgenin kendi içindeki kazanımlarından dolayı diğer bölgelere oranla tercih edilmesi ve bunun o bölgede meydana getirdiği gelişmişlik hizmetleri olarak yorumlanabilir.  Kentlileşme:Kentleşen bölgede yaşayan insanların sosyal ve ekonomik yaşantılarında meydana gelen değişimlerdir.Giyim tarzından yaşam koşullarına kadar ,eğitim sağlık,sosyal anlamda gelişmişliğe ayak uydurmasıdır.  SORU-3-Yoğun göç hareketlerinin nedenleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?  Geçmişten günümüze göçün sebebleri bir bölgede uygun yaşam koşullarının bulunması,iş imkanları,sanayileşme,ulaşım olanakları,tarım,su kaynakları ,yer altı zenginliklerinin fazla olması,turizm gibi sebeblere dayandırılabilir.

  Alıntıdır.
  benqiSu ve S. Moderatör Dilek bunu beğendi.
 8. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 4. SINIF SAYFA 41 ETKİNLİK ÇALIŞMALARI


  Çeşitli ülkeler ait nüfus ve kentleşme oranlarının gösterildiği tablodan ve ön bilgilerinizden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız…


  SORU-1-Ülkelerin nüfus artış oranlarını karşılaştırınız.

  Genel olarak tabloda baktığımız ülkelerde nüfus artış oranları azalmaktadır.Ancak nüfus artışı devam etmektedir.Nüfus yine artmış ancak artış oranında azalmalar olmuştur.İtalya ABD ve Portekiz gelişmiş ülke özelliği gösterdiği için bu ülkelerdeki artış oranı daha düşüktür.Çünkü bu ülkeler gelişmiş ülke özelliği gösterdiğinden doğum oranları iyice azalmıştır.Yine bu ülkelerde eğitim seviyesinin yüksek olması kadının iş hayatındaki rolünün fazla olması doğum oranlarını etkilemiş ve azaltmıştır.Gelişmekte olan ülkeler Meksika,Türkiye ve Arjantin’de ise artış oranı biraz daha yüksektir.Bu ülkeler gelişmişlik yapılarını tam olarak oturtamadığı için eğitim seviyesi ve kadının iş hayatındaki yeri istenilen düzeyde olmadığı için doğum oranları daha yüksektir buda artış hızını tetikler.  Artış hızının azalması çalışan üreten nüfusun azalmasına ,nüfusun yaşlanmasına ve ilerde iş gücü açığına yol açacak iş gücü değerli hale gelecek bu ülkeler dışardan göç alacak.Artış hızının fazla olduğu ülkeler ise nüfus olarak daha dinamik bir yapı kazanacak gelişmeye biraz daha müsayit bir yapı kazanacaktır.Bu gelişmişlikle bu ülkeler gelişmiş ülke özelliği kazanmaya yönelik değişimler gösterecektir.  SORU-2-1980-1998 yılları arasında nüfus artış hızının en fazla ve en az olduğu ülkeler hangileridir .Nedenlerini söyleyiniz.  En fazla olduğu ülkeler için Türkiye ve Meksika sebebi doğum oranlarının yüksek olması sağlık hizmetlerinin gelişmesine yönelik çocuk ölümlerinin azalması,yaşam süresinin uzaması gösterilebilir.  En az olduğu ülkeler için Portekiz ve İtalya nedeni mevcut yaşam standartlarından dolayı eğitim oranının yüksek olması doğum oranlarının az olması gösterilebilir.  SORU-3-Gelişmiş ülkelerde nüfus artış hızı azalmaya devam edecek hatta nüfus azalacak nüfus dinamik özelliğini yavaş yavaş kaybedecek ileride ciddi iş gücü problemleri ortaya çıkacak.

  Gelişmekte olan ülkelerde nüfus artışı devam edecek ancak artış hızı eskisi kadar yüksek olmayacak gelişme seviyesi yakalandıkça gelişmiş ülke yapısı kazanacak.  Genel olarak dünya nüfusu için üreten nüfusun azalmasına nüfusun yaşlanmasına sebeb olacaktır.
  benqiSu bunu beğendi.
 9. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 4 SINIF SAYFA 42-43-44 ETKİNLİK ÇALIŞMALARI

  SORU-1- Gebze’nin yoğun göç almasına neden olan unsurlar nelerdir açıklayınız.  Gebze nüfusun büyük kısmı daha çok kırsal alanda yaşamakta idi .Gebze’de özellikle otoyol yapımından sonra bu yol çevresinde kurulan sanayi tesisleri ve sanayi bölgeleri kurulmuş mevcut kırsal kesimdeki işsizlik ,tarımda makineleşme gibi sorunlarda tetikleyerek bölgeye yoğun bir göç dalgasına sebeb olmuştur.  SORU-2-Gebze deki hızlı kentleşmenin neden olduğu sosyoekonomik sorunlar nelerdir.  Bölgedeki hızlı nüfus artışı sanayileşmenin önüne geçmesiyle birlikte bölgede işsizlik problemi artmış beraberindeki nüfus fazlalığı asayiş,eğitim,sağlık, alt yapı sorunlarını tetiklemiş,ev ihtiyacının artması ve sanayileşme verimli toprakların ve orman arazilerinin yerleşime açılmasına sebeb olmuş alt yapısı olmayan gecekondu yerleşmesini arttırmıştır.

  SORU-3-Gebze’nin coğrafi konumu sanayinin gelişmesini nasıl etkilemiştir.  Kara deniz ve demir yollarının kesiştiği önemli bir noktada olması ,otoyol geçmesi ,İstanbul’a yakın olması bölge sanayisinin gelişmesinde en önemli etkenlerdir.

  LİSE 4 SINIF SAYFA 43 ETKİNLİK ÇALIŞMASI

  SORU-1-Fotoğraflar arasında ne gibi farklılıklar görülmektedir?  Dubai’nin tamamen çehresi değişmiş hızlı bir kentleşme modern bir görüntü ortaya çıkmıştır.Şehirleşme tüm modern yüzünün bizlere göstermektedir.  SORU-2-Kentleşmenin bu kadar hızlı olmasında hangi faktörler etkili olmuştur.?  Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai, petrol gelirleriyle başlattığı ticari hamleyi her alanda cazibe merkezi olarak tamamladı.  Şeyhi El Maktum’un çılgın projeleriyle Dubai yeryüzündeki cennet olarak adlandırılmaya başlandı. Dubai tüm dünyanın dikkatini görkemli turizm yatırımlarıyla çekti. Bunu vergisiz ticaret uygulamasıyla dünyanın önde gelen firmalarının yatırımları izledi.

  Milyonlarca turistle birlikte bunların ihtiyaç duyacağı her türlü mal ve hizmet dev alışveriş merkezleri ile Dubai’ye akın etti. Sonuçta burası hem turizmin hem de alışveriş merkezlerinin gözde buluşma noktası oldu. Dünyanın hemen her markasının birkaç mağazasının bulunduğu, yüzölçümleri binlerce metrekareyi bulan dev alışveriş merkezleri Dubai’ye daha çok turistin gelmesini sağlayarak ülkeyi rakip tanımayan bir cazibe merkezi yaptı.

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin gözbebeği Dubai, zenginlik fışkıran görkemiyle tüm dünyayı büyülüyor. Bir zamanlar sadece 7 yıldızlı yelken oteli Burj El Arab ile tanınan Dubai, sayısı giderek artan birbirinden çılgın projelerle de tanınır oldu. Özellikle üst gelir grubuna yönelik bir turizm cenneti olan Dubai, yatırımcılara sunduğu vergisiz ticaret imkanı ile de dünyanın en büyük firmalarının gözdesi oldu.


  LİSE 4 SAYFA 44 ETKİNLİK ÇALIŞMASI

  SORU-1-Bombay’ın dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmasında hangi faktörler etkilidir.  Ülkenin diğer kentlerine oranla yaşam standartlarının yüksek olması ,ülkenin en önemli ticaret,finans kültür ve eğlence merkezi olması etkili olmuştur.  SORU-2-Bombay’ın ülke ekonomisine etkisini açıklayınız.  Kitabınızda Bombay ile ilgili yazının son paragrafında bu sorunun cevabı mevcut…  SORU-3-Dünyada Bombay’a benzer özellikler gösteren şehirlere örnek veriniz.  (Mexico city) Meksika ,Delhi(Hindistan) Gelişmekte olan ülkelerin milyonluk şehirleri örnek verilebilir
  benqiSu ve immortal.devil bunu beğendi.
 10. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  SAYFA 47 İNTERNET ARAŞTIRMASI

  OLUMLU ETKİLERİ


  Mal ve hizmetlerin üretimini arttırdı.

  Teknolojik gelişmeler hem üretilen malların miktarını hem de insanları için yapılan hizmetlerin ve kalitesi arttırır.Örnek olarak el tezgahlarından atölye modern fabrikalara geçiş teknolojik makinalar üretimi destekler.


  Yeni iş sahaları oluşur


  Teknolojik gelişmeler beraberinde yeni iş sahalarını oluşturur.Örnek cep telefonu ve bilgisayar alanında meydana gelen gelişmeler beraberinde yedek parça tamir vb sektörlerin gelişmesini tetiklemiştir.İnternet yeni bir sektör olarak karşımıza çıkar.


  Daha yüksek bir hayat standardı ortaya çıkar  Teknolojik gelimeler insanlar için büyümek ve dünyaya açılmak gibi imkanlar sunar insanların pazar kapasitesi büyür mevcut teknolojik gelişmeler ve hizmetler yeni iş sahaları yeni kazançlar demektir .Bütün bu gelişmeler tüketimi arttırır buda insanların gelir yapılarına yansıyarak yaşam standartlarını yükseltir…

  Mal ve hizmetleri üretmek için gerekli iş gücü miktarını azaltır.

  Bu madde özellikle gelişmiş ülkelerde bir avantaj olarak karşımıza çıkar çünkü bu ülkelerde işgücü sıkıntısı vardır özellikle nüfus yapıları da dikkate alınırsa avantajdır.İş gücü sıkıntısı olan yerlerde üretimi desteklemek için mevcut teknolojik gelişmeler üretimi hızlandırır iş gücü açığını kapatarak üretimi destekler..


  OLUMSUZ ETKİLERİ

  Çevre sorunları
  Teknolojik gelişmeler beraberinde yeni çevre sorunlarına yol açar.Hızlı üretim eğer ki mevcut kalite ortamını oluşturamazsa beraberinde çevre kirliliği doğal dengenin bozulması gibi sonuçlar doğurur.


  İşsizlik


  Ülke nüfus yapısı düşünüldüğünde kalabalık nüfus yapısına sahip ülkelerde teknolojik gelişmeler beraberinde işgücü açığını kapatarak işsizliğe yol açar.Yine bölgelerdeki teknolojik gelişmeler ve göç sonrası mevcut bölge göç eden nüfusu kaldıramaz sonuç yine işsizliktir.

  Doğal kaynakların tükenmesi  Teknolojik gelişmeler seri üretimi destekler insanların yaşam standartları için üretilen ürünler tüketimi hızlandırır.Bütün bu üretim faaliyetleri için kullanılan doğal kaynakların daha hızlı ve daha çok kullanılması dünyadaki doğal kaynak rezervini hızlandırır.Petrol üretimindeki artış doğal gaz tüketimi ,yeşil alanların orman alanlarının tahrip edilmesi örnek verilebilir.

  Sosyal ve psikolojik sorunlar


  Hızlı gerçekleşen teknolojik gelişmeler toplumun bu teknolojik gelişmelere yak uyduramaması çeşitli psikolojik sorunları beraberinde getirir. Örnek internet kullanıcıların bunu saplantı haline getirip gününün büyük kısmını bilgisayar başında geçirmesi,Cinnet geçirme vakalının artması

  Alıntıdır.
  f@tm@ ve ceylan680 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş