10.sınıf gaz kanunlarındaki Boyle-Mariotte Kanunu,Charles Kanunu ve Avagadro Kanunu ile ilgili ders

Konu 'Kimya 10. Sınıf' bölümünde enes_vampir tarafından paylaşıldı.

 1. enes_vampir

  enes_vampir Üye

  Katılım:
  19 Mart 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar 10.sınıf gaz kanunlarındaki Boyle-Mariotte Kanunu,Charles Kanunu ve Avagadro Kanunu ile ilgili ders notlarınızı paylaşabilir misiniz?
 2. Parlak Zeka

  Parlak Zeka Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2013
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  19
  Boyle Mariotte Kanunu

  Belirli sıcaklıkta, belirli bir miktar gazın basıncı ile hacmi arasındaki matematiksel bağıntı 1662’de Robert Boyle tarafından bulunmuştu. Boyle, belirli bir miktar gazın hacmi ile basıncının çarpımının yaklaşık olarak sabit kaldığını buldu. Bundan başka basınç sabitken gaz ısıtıldığında hacminin genişlediğinin de farkına vardı; fakat, belki de o zamanlar sıcaklığın henüz kesin bir tanımı yapılmamış olduğundan, bu olayın üzerinde fazla durmadı. Boyle'un sıcaklığın bir gaz üzerindeki nitel etkisi konusundaki gözlemi şüphesiz önemliydi, zira basınç-hacim bağıntısıyla ilgili tayinlerin anlamlı olabilmesi için, deney sırasında çevre sıcaklığının sabit tutulması gerektiğini gösteriyor.
  Sabit sıcaklıkta, sabit miktardaki gazın hacmi, basıncı ile ters orantılıdır.

  Pa 1-V--->Farklı 2 durum için P1.V1=P2.V2

  Charles Kanunu
  Sabit basınç altında bir gazın sıcaklığı bir derece arttırılırsa hacmi,ilk hacminin 1/273 katıdır.Bu durum sıfır derece gazın sıcaklığı -273 dereceye indirildiğinde de gazın hacminin 0 olması beklenir.Ancak bunlar pratikte bunlar mümkün değildir.Gazların hacmini kurumsal olarak 0 olması gereken bu sıcaklığa mutlak sıfır noktası denir ve O kelvinderece kabul edilir T ile gösterilir.

  Charles Kanununa göre sabit basınçta bir gazın hacmi mutlak sıcaklıkla doğru orantılıdır.Yani-->V1/T1=V2/T2.

  Avogadro defterimde yok ama bulursam yazarım :)
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş